BURIMI

  BURIMI.net - Faqe e Motrave Muslimane Shqiptare     

 

Home

Home

Islami

   Kur'an

   Hadith

   Ramazan

   Falja/Namazi

   Haxhi

Vajza Muslimane

Familja
Edukimi i Femijeve

Faqa e Femijeve

Shkence

Shendeti

Kuzhina

Arti Islam

Lirika

Kendi i Librit

Links

Kuiz
Fjalori i Faqes

Per Burimi.net

 

  Google

 

BURIMI.net

Kontakto Burimin

 

Ne Emer te Allahut, Meshiruesit, Meshireberesit

 

KURANI KERIM

 • Muaji i Ramazanit - nė tė cilin filloi tė shpallet Kur’ani, qė ėshtė udhėrėfyes pėr njerėz dhe sqaruesi i rrugės sė drejtė dhe dallues i tė vėrtetės nga gėnjeshtra. (Kur'an, 2:185)

 • ... Sikur tė ishte (Kurani) prej dikut tjetėr, pėrveē prej Allahut, do tė gjenin nė te shumė kundėrthėnie.  (4:82)

 •  Dhe kur atyre u lexohen ajetet Tona tė qarta, ata qė nuk besojnė takimin Tonė (ringjalljen), thonė: “Sillna njė Kur’an tjetėr, ose ndryshoje kėtė!” Thuaj: “Mua nuk mė takon qė ta ndryshojė vetė, unė pėrcjelli vetėm atė qė mė shpallet, unė nėse kundėrshtoj Zotit tim i frikėsohem dėnimit tė Ditės tė madhe. (10:15)

 • Ne sqaruam nė menyrė tė ndryshme (argumentet) nė kėtė Kur’an, ashtu qė ata tė nxjerrin pėrvojė, por kjo nuk u shtoi atyre tjetėr, vetėm se largim (nga e vėrteta). (17:41)

 •   Thuaj: “Edhe sikur tė bashkoheshin njerėzit dhe xhinėt pėr tė sjellė njė Kur’an tė tillė, ata nuk do tė mund tė bėnin si ky sado qė do ta ndihmonin njėri - tjetrin”. 17:88.

 

Teksti i disa sureve

 1. Suretu El Fatiha

Arabisht

Bismilahir-rrahmanir-rrahim

 1. El-hamdu lil-lahi rab-bil alemin

 2. Err-rrahmanirr-rrahim

 3. Maliki jeumid-din

 4. Ij-jake nabudu ue ij-jake nestein

 5. Ihdinas-siratal mustekim

 6. Siratel-ledhine en'amte alejhimgajril magdubi alejhim ue led-dalin.

AMIN!

Kuptimi ne shqip:

Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit! 

 1. Falėnderimi i takon vetėm Allahut, Zotit tė botėve!

 2. Bamirėsit tė pėrgjithshėm, Mėshirėbėrėsit!

 3. Sunduesit nė ditėn e gjykimit (pėrgjegjėsisė-shpėrblimit)!

 4. Vetėm Ty tė adhurojmė dhe vetėm tek Ti kėrkojmė ndihmė!

 5. Udhėzona (pėrforcona) pėr nė rrugėn e drejtė?

 6. Nė rrugėn e atyre, tė cilėt i begatove me tė mira, jo nė tė atyre qė kundėr veti tėrhoqėn hidhėrimin, e as nė tė atyre qė e humbėn veten!

   107. Suretu El Ma'un 

Bismilahir-rrahmanir-rrahim

 1. Er-raejte ledhi ju kadhibu bi din.

 2. Fedhalike ledhi jedu-ul jetim.

 3. U la jehudu ala ta'amil miskin.

 4. Fe ue -jlun lil musalin.

 5. Eledhine hum an salati him sahun.

 6. Eledhine hum juraun

 7. Ue jemne unel maun.

Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit! 

 1. A e ke parė ti (a e sheh) atė, qė pėrgėnjeshtron pėrgjegjėsinė dhe llogarinė nė botėn tjetėr? 

 2. Po ai ėshtė qė e pėrzė nė mėnyrė tė vrazhdė bonjakun. 

 3. Dhe qė nuk nxit pėr tė ushqyer tė varfėrin. 

 4. Pra shkatėrrim ėshtė pėr ata qė falen, 

 5. tė cilėt ndaj namazit tė tyre janė tė pakujdesshėm. 

 6. Ata qė vetėm shtiren (sa pėr sy e faqe). 

 7. Dhe nuk japin as sendin mė tė vogėl (as hua).

 112.Suretu El Ihlas 

Bismilahir-rrahmanir-rrahim

 1. Kul huwa 'Allaahu 'ehad

 2. Allahu s-samed

 3. Lem jelid ue- lem juled

 4. Ue- lem jekun la-hu kufu'uan 'ahad

Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit! 

 1. Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė! 

 2. All-llahu ėshtė mbėshtetja (Atij i mbėshtetet ēdo krijesė). 

 3. As s’ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur. 

 4. Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė. 

 113.Suretu El Felek 

Bismilahir-rrahmanir-rrahim

 1. Kul e'udhu bi Rabbil felek

 2. Min sherri ma halek

 3. Ue min sherri ghasikin idha uekab

 4. Ue min sherrin-nef-fathati fil ukad

 5. Ue min sherri hasidin idha hased.

Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit! 

 1. Thuaj: I mbėshtetem Zotit tė agimit, 

 2. Prej dėmit tė ēdo krijese, qė Ai e krijoi. 

 3. Dhe prej errėsirės sė natės kur ngryset plotėsisht. 

 4. Dhe prej dėmit tė atyre qė lidhin dhe fryejnė nyja. 

 5. Edhe prej dėmit tė smirėkeqit kur sipas smirės vepron. 

  114.Suretu En Nas 

Bismilahir-rrahmanir-rrahim

 1. Kul e 'udhu bi Rabbi-nas

 2. Meliki-nas

 3. Ilahin-nas

 4. Minsherr-rril ues-uasil-han-nas

 5. Eledhi ju-uesvisu fi sudurinas

 6. Minel xhin-neti uen-nas.

Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit! 

 1. Thuaj: “Mbėshtetem nė Zotin e njerėzve! 

 2. Sunduesin e njerėzve, 

 3. Tė adhuruarin e njerėzve, 

 4. Prej tė keqes sė cytėsit qė fshihet. 

 5. I cili hedh dyshime nė zemrat e njerėzve, 

 6. Qoftė ai nga xhinėt ose nga njerėzit”. 

 

 

KUR'AN ONLINE

"Kur lexohet Kur’ani, ju dėgjoni atė (me vėmendje) dhe heshtni, nė mėnyrė qė tė fitoni mėshirė."

Kur'an (7:204)

ARTIKUJ

www.BURIMI.net